A varázsvilág, ahogyan a legtöbb fantasy, olyan hasonlatokkal él, ami a mi világunkra reflektál valamilyen szinten. A műfaj egyik sajátossága, hogy az üzenetet, amit szeretne átadni, analógiával, hasonlatokkal teszi. De nem mindegy, hogyan történik ez: milyen elemeket vesz át, min változtat és mit hagy ki. Ennek megfelelően lehet a történetünk üzenete többrétegű, hiányos, vagy éppen ambivalens. A varázsvilággal kapcsolatban azt érzem, egyszerre akarta kommentálni a mai politikai közeget és történelmi eseményeket is, de közben helyenként pont a lényeg veszett el, emiatt sajnos két szék között a pad alatt kötött ki. A végeredményt jobb esetben is ellentmondásosnak nevezném. Ha pedig a Legendás állatok: Grindelwald bűntettei forgatókönyvét nézem, határozottan káros irányt vett a sorozat.
2022. szeptember 30.
2022. szeptember 16.
A Harmadik Birodalom megjelenítése fikcióban I. Panem
Hitler még mindig az egyik legtipikusabb megjelenítése az emberi gonoszságnak, ahogyan a totalitárius diktatúrák bemutatásának a Harmadik Birodalom a kiindulópontja. Úgy tűnik, a masírozó osztagok képét egy jó ideig nem fogjuk száműzni a popkultúrából. Az éhezők viadala trilógiára és az előzményére, az Énekesmadarak és kígyók balladájára is tekinthetünk úgy, mint egy futurisztikus disztópiára vagy éppen a holokauszt analógiájára. A sorozat számos eleme mutat hasonlóságot nem csak az állami berendezkedéssel vagy náci esztétikai elemekkel, de a második világháború egyes eseményeivel is. Panem (Berlin) a birodalom origója, és a körülötte lévő körzetekben (megszállt területeken, mint például Lengyelország) az elnyomottak rabszolgasorban tengődnek (munkatáborokban, mint Auschwitz). Majd a körzetekben ellenállás szerveződik (mint a Francia ellenállás) egy kívülálló körzet (USA) aktív támogatásával és katonai részvételével. Majd égiháború indul, aminek során a lakosok bunkerekbe kényszerülnek (Blitz). Végül a csata a diktátort a bunkerébe kényszeríti, miközben a saját polgárai esnek áldozatul a bombázásoknak (ahogyan Drezdában). De az egyik legegyértelműbb asszociáció Panem és a Harmadik Birodalom között a propaganda használata. A sci-fi környezet modern eszközei egészen új szintre emelik ezt: Panem békeőrei (rohamosztagosai) gondoskodnak róla, hogy mindenki lássa és hallja, amit a Kapitólium mondani akar.
2022. szeptember 2.
A holokauszt-irodalomról
A teljes oktatásom legerőteljesebb élménye a holokauszttal kapcsolatos: nem csak végighallgattuk történelemórán, mi a holokauszt definíciója, mi volt a célja és a története (tehát kaptunk egy tágabb kontextust), de végignéztünk egy dokumentumfilmet a koncentrációs táborok felszámolásáról, amit sosem fogok tudni kitörölni az emlékezetemből, nem csak a látvány miatt, hanem mert a padtársam és egyben barátom nagyszülei maguk is túlélők voltak. Csak ültünk, néztük ezt a filmet és fogtuk egymás kezét a pad alatt. Majd ellátogatott a tanterembe két idős hölgy, akik még kislányként élték túl Auschwitz borzalmait. Egyiküknek a memóriája már halványult, nem volt teljesen jelen, de apró részleteke a mindennapjaival kapcsolatban pontosan emlékezett. A másikuk sokkal elevenebben írta le, mi történt vele, hogyan élte túl és hogyan menekült meg. Talán ezért is maradt meg számomra annyira erősen mindez: az óra anyaga átfogóbb tudást biztosított: az emberi elmével felfoghatatlan számokat, a legfontosabb történéseket. A dokumentumfilm és a túlélők pedig átadtak valamennyit abból, milyen lehetett mindezt átélni. Egy nagyobb szintű megértését adták a történelemnek, amiből így nem már tudtuk kivonni magunkat. Nem mondhatom, hogy teljesen megértettük, mert személyesen nem éltük át, de nem is tudom azt mondani, ez rég történt, időben és térben olyan távol, hogy minket már nem érint egyáltalán, tehát nincs semmi dolgunk vele többé. Szerintem egyformán számít mindkettő, együtt: a tágabb, akár globális kontextus és a személyes, belső nézőpont. A legfontosabb tényező azonban az, hogy emlékezzünk rá, hogy ez megtörtént, arra különösen, pontosan hogyan is történhetett meg mindez. Hogy soha többé ne fordulhasson elő ilyesmi.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)